Anna Figiel i Weronika Lencewicz uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie zostały zakwalifikowane do etapu okręgowego VI edycji Olimpiady Solidarności „Dwie dekady historii”.

Celem głównym olimpiady jest budowanie tożsamości narodowej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, poprzez podniesienie poziomu wiedzy o historii najnowszej a także rozbudzenie zainteresowania do poznawania genezy oraz przebiegu przemian demokratycznych w kraju.

Konkurs składa się z trzech etapów rywalizacji. Etap szkolny i wojewódzki ma charakter indywidualny, natomiast etap ogólnopolski ma charakter drużynowy.

Organizatorem ogólnopolskiej  Olimpiady Solidarności  jest Fundacja Centrum Solidarności, z siedzibą w Gdańsku. Przewodniczącym Komitetu merytorycznego jest prof. dr hab. Jerzy  Eisler. Honorowy patronat sprawuje Minister Edukacji Narodowej, IPN, NSZZ Solidarność, ORE oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oskar Szatraj i Filip Szyfer zostali zakwalifikowani do II stopnia XLV Olimpiady Historycznej, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne.

Zadaniem uczestnika II etapu olimpiady jest napisanie pracy badawczej z wykorzystaniem lektur historycznych czyli monografii naukowych, popularnonaukowych, artykułów z czasopism historycznych – naukowych i popularnonaukowych. Uczniowie  muszą wykazać się umiejętnością samodzielnego gromadzenia informacji, analizy źródeł oraz konstruowania dłuższej wypowiedzi, a także samodzielnej oceny problemu. W zakresie wiadomości znajomością różnych relacji i ocen historiografii.

Zwycięzcom etapu  szkolnego serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

mgr Wioletta Bartniak  n-l historii