Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie uczestniczyli w XVIII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku

W związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości tegoroczny Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru odbywał się pod hasłem „Przez Sybir do niepodległej”. Już po raz osiemnasty przeszedł ulicami Białegostoku. Jego celem jest utrwalanie pamięci o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX wieku. Marsz jest znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu.

Oprócz marszu i oficjalnych obchodów można było obejrzeć wystawy tematyczne w Muzeum Pamięci Sybiru oraz wystawy plenerowe w centrum miasta. Część oficjalna marszu rozpoczęła się przy Pomniku Katyńskim, następnie odbył się przemarsz ulicami miasta pod Pomnik – Grób Nieznanego Sybiraka przy kościele Ducha Świętego.

W Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru corocznie bierze udział kilkanaście tysięcy osób, szczególnie młodzieży, zwłaszcza ze szkół, które noszą imię Sybiraków. Na marsz przybywają liczni goście zagraniczni – Sybiracy i ich potomkowie z różnych krajów, m.in. z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy.

Uczniowie: Sandra Lencewicz, Julia Kaczmarek, Weronika Waszkiewicz, Oskar Kępka, Mikołaj Konopko, Bartosz Matuszczak oraz nauczyciel historii pani  Wioletta Bartnik, wszyscy dziękujemy panu Mieczysławowi Wirszycowi prezesowi Sulęcińskiego Koła Sybiraków za umożliwienie nam możliwości udziału  w narodowych uroczystościach ku czci Sybiraków.

Sandra Lencewicz  ucz. kl. III a