W dniu 29 01.2018 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami Sulęcińskiego Koła Sybiraków, którzy przeprowadzili z uczniami „żywą lekcję historii”. W spotkaniu uczestniczyli: Sybiracy - Mieczysław Wirszyc, Tadeusz Rzeszutek Mirosław Zacharewicz oraz Tomasz Prozorowicz wicestarosta powiatu sulęcińskiego,  Aleksandra Jasicka-Szabat dyrektor szkoły  i nauczyciele I LO.

Sybiracy opowiadali o okolicznościach zsyłki, trudnych warunkach życia na obczyźnie i powrocie do Ojczyzny. Były to ciekawe, ale i smutne historie tułaczki. Na wspomnienie „nieludzkiej ziemi” pojawiały się w oczach uczestników łzy wzruszenia. Te barwne opowieści spotkały się z ogromnym zainteresowaniem uczniów, którzy naszym gościom zadawali pytania poszerzające wiedzę młodego pokolenia o zsyłce Polaków. Serdecznie dziękujemy Sybirakom za tę cenną lekcję żywej historii.

uczniowie klasy I a
Wioletta Bartniak