Uczennice  sulęcińskiego ogólniaka rywalizowały w finale wojewódzkim „Olimpiady Solidarności”!

Uczennice klas pierwszych Weronika Lencewicz i Anna Figiel pod opieką mgr Wioletty Bartniak wzięły udział w VI Edycji „Olimpiady Solidarności”.

Weronika Lencewicz zdobyła III miejsce w województwie, Anna Figiel zajęła nieznacznie dalszą pozycję. 14 marca, we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce, odbył się drugi etap olimpiady. Do rywalizacji na etapie wojewódzkim w województwie lubuskim przystąpiło 34 uczestników wyłonionych z etapu szkolnego. Drugi etap konkursu  polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy historycznej obejmującej lata 1970-1990.

Konkurs „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to największy i najbardziej rozpoznawalny ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce.

Organizatorem  konkursu jest  Fundacja Centrum Solidarności, główny patronat sprawuje  Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Obu naszym uczennicom serdecznie gratulujemy i dziękujemy!

mgr Wioletta Bartniak

Anna Figiel i Weronika Lencewicz uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie zostały zakwalifikowane do etapu okręgowego VI edycji Olimpiady Solidarności „Dwie dekady historii”.

Celem głównym olimpiady jest budowanie tożsamości narodowej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, poprzez podniesienie poziomu wiedzy o historii najnowszej a także rozbudzenie zainteresowania do poznawania genezy oraz przebiegu przemian demokratycznych w kraju.

Konkurs składa się z trzech etapów rywalizacji. Etap szkolny i wojewódzki ma charakter indywidualny, natomiast etap ogólnopolski ma charakter drużynowy.

Organizatorem ogólnopolskiej  Olimpiady Solidarności  jest Fundacja Centrum Solidarności, z siedzibą w Gdańsku. Przewodniczącym Komitetu merytorycznego jest prof. dr hab. Jerzy  Eisler. Honorowy patronat sprawuje Minister Edukacji Narodowej, IPN, NSZZ Solidarność, ORE oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oskar Szatraj i Filip Szyfer zostali zakwalifikowani do II stopnia XLV Olimpiady Historycznej, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne.

Zadaniem uczestnika II etapu olimpiady jest napisanie pracy badawczej z wykorzystaniem lektur historycznych czyli monografii naukowych, popularnonaukowych, artykułów z czasopism historycznych – naukowych i popularnonaukowych. Uczniowie  muszą wykazać się umiejętnością samodzielnego gromadzenia informacji, analizy źródeł oraz konstruowania dłuższej wypowiedzi, a także samodzielnej oceny problemu. W zakresie wiadomości znajomością różnych relacji i ocen historiografii.

Zwycięzcom etapu  szkolnego serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

mgr Wioletta Bartniak  n-l historii

W środę (17.10.2018 r.) w naszym LO odbyło się spotkanie uczniów z historykiem dr hab. prof. US Ryszardem Tomczykiem. Temat spotkania "Stosunki polsko-ukraińskie".

link do audycji ze spotkania: <<<link>>>

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie uczestniczyli w XVIII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku

W związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości tegoroczny Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru odbywał się pod hasłem „Przez Sybir do niepodległej”. Już po raz osiemnasty przeszedł ulicami Białegostoku. Jego celem jest utrwalanie pamięci o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX wieku. Marsz jest znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu.

Oprócz marszu i oficjalnych obchodów można było obejrzeć wystawy tematyczne w Muzeum Pamięci Sybiru oraz wystawy plenerowe w centrum miasta. Część oficjalna marszu rozpoczęła się przy Pomniku Katyńskim, następnie odbył się przemarsz ulicami miasta pod Pomnik – Grób Nieznanego Sybiraka przy kościele Ducha Świętego.

W Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru corocznie bierze udział kilkanaście tysięcy osób, szczególnie młodzieży, zwłaszcza ze szkół, które noszą imię Sybiraków. Na marsz przybywają liczni goście zagraniczni – Sybiracy i ich potomkowie z różnych krajów, m.in. z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy.

Uczniowie: Sandra Lencewicz, Julia Kaczmarek, Weronika Waszkiewicz, Oskar Kępka, Mikołaj Konopko, Bartosz Matuszczak oraz nauczyciel historii pani  Wioletta Bartnik, wszyscy dziękujemy panu Mieczysławowi Wirszycowi prezesowi Sulęcińskiego Koła Sybiraków za umożliwienie nam możliwości udziału  w narodowych uroczystościach ku czci Sybiraków.

Sandra Lencewicz  ucz. kl. III a

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie wzięli udział w konkursie wiedzy o prawie pod nazwą „Law in Action, czyli prawo na co dzień”

Przedmiotem konkursu było stworzenie autorskiego materiału audiowizualnego – 2 minutowego filmu, którego celem jest przedstawienie prawa w działaniu. Głównym organizatorem konkursu jest Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie.

W konkursie udział wzięło 27 uczniów w 7 Grupach, którzy przygotowali prace na konkurs „Law in Action, czyli prawo na co dzień”. Zgodnie z kryteriami konkursu wybrano 4 prace/filmy które przesłano do organizatorów na etap ogólnopolski.

Prace przesłane na etap ogólnopolski:
1. Praca/film „ Jak mam się zachować, żeby być bezpiecznym w sieci”, autorzy: Arkadiusz Maśluk, Sandra Marcinkiewicz, Zuzanna Szablewska- klasa I a

2. Praca/film „Spadek”, autorzy: Dawid Stegeman, Bartosz Matuszczak-klasa Ia, b

3. Praca/film „ Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest Twoim priorytetem”, autorzy : Kinga Szkwarek, Weronika Onyśko, Aleksandra Kurowska- II a

4. Praca/film „Jestem pracownikiem – czy małoletni mogą pracować”, autorzy: Roksana Rurarz, Weronika Waszkiewicz, Julia Kaczmarek- II a

Paulina Lewandowska ucz. klasy II a
Wioletta Bartniak n-l historii/wos