W dniach 22-24 marca 2018 r. w Grudziądzu odbyło się XLIV Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne. Naszą szkołę dzielnie reprezentowali: Klaudia Koczara uczennica klasy III A z tematem „Wyznaczanie wyspy świetlnej wokół Sulęcina” oraz Maciej Kowalski – uczeń klasy II B - „Wyznaczanie stałej słonecznej”. Jako obserwator, z naszej szkoły, w Seminarium uczestniczyła również Katarzyna Jacykowska z klasy I A.

Po dwudniowych zmaganiach pełnych wrażeń Jury ogłosiło wyniki. Klaudia Koczara zdobyła IX miejsce w Polsce. Na uwagę zasługuje fakt, że Klaudia już po raz trzeci uczestniczy w tym prestiżowym konkursie kontynuując swoje badania w dziedzinie zanieczyszczenia światłem nocnego nieba w okolicach Sulęcina. Dwa lata temu referując pracę wraz z Alicją Ciechocką, naszą absolwentką zajęły bardzo wysokie IV miejsce.

Oprócz zmagań naukowych był też czas na relaks, wymianę poglądów i integrację. Prelegujący uczniowie mieli możliwość obejrzenia seansu w przyszkolnym Planetarium, zwiedzali Grudziądz i okolice oraz uczestniczyli w projekcjach filmowych relacji z Ogólnopolskiej Wyprawy w pas całkowitego zaćmienia Słońca do USA 2017 r.

Atmosfera i organizacja konkursu była tak wspaniała, że uczestnicy już zapowiadają,  powtórny udział w Ogólnopolskim Seminarium za rok. Życzymy wytrwałości i sukcesów.

mgr inż. Jerzy Baranowski