Uczeń klasy II B naszego Liceum Maciej Kowalski zakwalifikował się do  11 Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie organizowanego w dniach 21-22 września 2018 r.  na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Główne cele tego Festiwalu odbywającego się pod hasłem „Podniesienie jakości edukacji przyrodniczej, matematycznej i informatycznej”, to: ukazanie wkładu nauk przyrodniczych w budowie wiedzy o otaczającym nas świecie oraz uświadomienie ich roli w rozwoju nowoczesnych technologii, prezentacja nowatorskich sposobów nauczania, wymiana doświadczeń, nawiązywanie współpracy między nauczycielami i propagowanie kreatywnych działań uczniów w dziedzinie zdobywania wiedzy  w zakresie przedmiotów przyrodniczych.

Występy są oceniane w trzech kategoriach: demonstracje zjawisk, działania artystyczne i prezentacje multimedialne.

Maciej przedstawi w formie prezentacji wyniki projektu badawczego, nad którym pracował pod kierunkiem nauczyciela fizyki, dotyczącego wyznaczania stałej słonecznej oraz temperatury powierzchniowej Słońca dwoma sposobami: przy pomocy ogniwa słonecznego oraz cegieł.

Strona Festiwalu: http://sons.amu.edu.pl/

mgr inż. Jerzy Baranowski

Wcześniejsze prace absolwentów i obecnych uczniów naszego liceum będą eksponowane i wykorzystane do promocji Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego "Odkryjmy tajemnice Wszechświata" na Festiwalu Nauki organizowanym przez Uniwersytet Zielonogórski w dniu 10.06.2018 r. (Informacje o Festiwalu są dostępne na stronie Uniwersytetu Zielonogórskiego).

Wśród wyróżnionych w ten sposób osób znaleźli się:
- Adrianna Szymczak - "Zanieczyszczenie światłem nocnego nieba",
- Krzysztof Sobucki - "Wyznaczanie stałej słonecznej",
- Maciej Stempiński i Mikołaj Chodorski - "Badanie kraterów na powierzchni Księżyca",
- Klaudia Koczara - "Wyznaczanie wyspy świetlnej w Sulęcinie i okolicy", "Pomiar zanieczyszczenie światłem nocnego nieba w pobliżu Sulęcina", "Badania zależności między jasnością nieba, a widocznością gwiazd”,
- Celina Ciecierska - "Pomiar promieniowania radiowego przy pomocy prostego radioteleskopu","Obrazy malowane Słońcem",
- Sandra Lencewicz - „Zegar słoneczny",
- Patrycja Dolińska i Maciej Kowalski - "Czego o Słońcu możemy dowiedzieć się z Ziemi",
- Katarzyna Jacykowska - "Pomiar promienia Ziemi metodą Eratostenesa".

Wszystkie prace były pisane pod kierunkiem nauczyciela fizyki Jerzego Baranowskiego.

Nasi uczniowie zdobyli nagrody i wyróżnienia w XVI Ogólnopolskim Konkursie Fizyczno- Fotograficznym. Celem tego konkursu, organizowanego przez Powiatowy i Młodzieżowy Dom Kultury i Sportu w Wieluniu, jest propagowanie wiedzy dotyczącej zjawisk przyrodniczych zachodzących w otaczającym nas świecie oraz umiejętne ukazywanie ich piękna. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: obserwacje i eksperyment.

Na Konkurs napłynęło aż 548 prac. Podczas oceny Komisja brała pod uwagę umiejętne wyeksponowanie zjawiska, eksperymentu, dobrą jakość techniczną zdjęć oraz trafność i poprawność opisu fotografowanego zjawiska lub eksperymentu. W kategorii Obserwacje Dawid Dura zdobył VII miejsce, a wyróżnienia otrzymały zdjęcia Nikoli Chomickiej oraz Moniki Łuszczak. Z kolei w kategorii Eksperyment najlepszą pracą z naszej szkoły oraz wyróżnieniem może pochwalić się Aleksandra Juszczyk. Lista nagrodzonych i wyróżnionych: <<< link tutaj >>>

Najciekawsze zdjęcia zostaną opublikowane w postaci kolorowej wkładki w biuletynie Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych - „Nauczanie Przedmiotów Przyrodniczych”.

Gratulujemy sukcesów!

mgr inż. Jerzy Baranowski

Ośmioro uczniów naszej szkoły: Oliwia Kowal, Natalia Sobucka, Paulina Szymiczek, Nikola Chomicka, Małgorzata Pulkowska, Aleksandra Juszczyk, Monika Łuszczak i Dawid Dura zdecydowało się na udział w XVI Ogólnopolskim Konkursie Fizyczno-Fotograficznym „Zjawiska fizyczne wokół nas”.

Celem tego konkursu jest propagowanie wiedzy dotyczącej zjawisk przyrodniczych zachodzących w otaczającym nas świecie oraz umiejętne ukazywanie ich piękna. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: obserwacje i eksperyment.

Przy ocenie Komisja będzie brała pod uwagę m.in. następujące czynniki: umiejętne wyeksponowanie zjawiska, eksperymentu, dobrą jakość techniczną zdjęć, oraz trafność
i poprawność opisu fotografowanego zjawiska lub eksperymentu.

Na uwagę zasługuje fakt, że w tej grupie znalazła się również trójka tegorocznych maturzystów. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku czerwca.

Cieszymy się z rozwijania własnych pasji, zainteresowań i życzymy sukcesów.

mgr inż. Jerzy Baranowski

W dniu 23 kwietnia 2018 r. grupa uczniów: Patrycja Dolińska, Katarzyna Jacykowska, Klaudia Koczara i Maciej Kowalski pod opieką Jerzego Baranowskiego uczestniczyła w Wojewódzkim Konkursie astronomicznym „Odkryjmy tajemnice Wszechświata” w Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus w Zielonej Górze. Konkurs mający na celu pobudzenie zainteresowań naukami ścisłymi oraz zawiązanie współpracy pomiędzy szkołami, jest organizowany przez Instytut Astronomii im. profesora Janusza Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego i Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze.

Uczniowie przedstawili trzy prace badawcze oparte na własnych obserwacjach i pomiarach:
Patrycja Dolińska i Maciej Kowalski - „Czego o Słońcu możemy dowiedzieć się z Ziemi”,
Katarzyna Jacykowska - „Pomiar promienia Ziemi”,
Klaudia Koczara -„Wyznaczanie wyspy świetlnej wokół Sulęcina”.

Konkurencja w tym roku była niesamowicie silna, wystąpiło aż 25 drużyn ze szkół naszego województwa. Najwyżej oceniony został trzyletni wkład pracy Klaudii Koczary na stanem zanieczyszczenia nieba nad Sulęcinem i to Klaudia zdobyła 1 miejsce. Na 4 miejscu znalazła się praca Katarzyny Jacykowskiej, a Patrycja i Maciej otrzymali wyróżnienie.

Tradycyjnie na pochwałę zasługuje znakomita organizacja konkursu i wspaniała atmosfera w czasie jego trwania.

mgr inż Jerzy Baranowski