mgr Katarzyna Kasprzak

Obowiązuje: od 01.09.2019 r.

PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK
7:48 - 10:00 7:48 - 10:00 7:48 - 10:00 7:48 - 10:00 7:48 - 10:00

Na czym polega praca pedagoga szkolnego?

Zadania pedagoga są różnorodne, często trudne. Kiedy zamyka drzwi gabinetu i siada na wprost młodego, często zagubionego i zrozpaczonego człowieka, przejmuje na siebie część jego problemów, negatywnych emocji i buntu. Pedagog dba o wszechstronny rozwój ucznia, organizuje i prowadzi wszelkiego rodzaju zajęcia o charakterze integracyjno- profilaktyczno- terapeutycznym. Jest koordynatorem działalności profilaktycznej na terenie szkoły oraz inicjatorem i autorem programów związanych ze sferą opiekuńczo –wychowawczą. Prowadzi konsultacje dla nauczycieli, wychowawców i rodziców, pełniąc rolę osoby wspierającej w rozwiązywaniu trudnych sytuacji wychowawczych.
Częstą formą pracy jest poradnictwo. Dotyczy ono nauczycieli, dzieci i rodziców.
Pomaga w wyborze zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej. Pedagog próbuje pomóc w konfliktach na różnych płaszczyznach. Robi wszystko co w jego mocy, ale nie jest cudotwórcą i mimo najszczerszych chęci, nie zawsze jego praca osiąga zamierzone efekty. Wpływ na to ma wiele czynników.
Nie ma gotowych recept na rozwiązanie problemów. Zadaniem pedagoga jest wspierać, próbować zrozumieć, szukać przyczyn i wskazywać możliwości rozwiązań; być czułym na krzywdę i nie pozwalać na przemoc.
Przy rozwiązywaniu trudności i problemów, pedagog korzysta z pomocy rodziców i innych instytucji: GOPS , Policji, Sądu dla Nieletnich, kuratora sądowego, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, PCPR, Urzędu Gminy, KRPA.
Pedagog jest zawsze sojusznikiem ucznia, nawet jeżeli uczniowi wydaje się inaczej. Przewiduje pewne sytuacje i trudne decyzje jakie podejmuje, w końcowym efekcie są korzystne dla ucznia ( szczególnie w aspekcie dalszej kariery szkolnej, a nawet życiowej).

Pedagog szkolny to negocjator, powiernik, przyjaciel