Magdalena Janda jest finalistką etapu szkolnego LVII Olimpiady o Polsce i Świecie Współczesnym, jednocześnie uczestnikiem olimpiady na etapie okręgowym. Etap okręgowy Olimpiady odbędzie się 16 stycznia 2016 r. w Collegium Polonicum w Słubicach. W szkolnej edycji Olimpiady brało udział 17 uczniów z klas drugich i trzecich realizujących wiedzę o społeczeństwie w zakresie rozszerzonym.
Olimpiada ta jest jedną z najstarszych i najważniejszych Olimpiad przedmiotowych organizowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Historia Olimpiady sięga roku 1959, kiedy to redakcja "Dookoła Świata" przeprowadziła Ogólnopolską Olimpiadę Szkolnych Lig Quizowych. Od 1991 r. organizuje ją Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie do 2013 r. realizowana była przez Instytut Nauk Politycznych, a od roku szkolnego 2013/2014 organizację Olimpiady przejął Instytut Europeistyki.

Opiekun Koła o Polsce i Świecie Współczesnym
Wioletta Bartniak

Anna Kulossa i Sebastian Masłowski uczniowie klasy I b zwycięzcami Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej. Konkurs polegał na napisaniu eseju na temat Unii Europejskiej i udziału Polski w jej strukturach. Komisja konkursowa spośród wielu prac wybrała laureatów. Komisja uznała prace naszych uczniów za najlepsze.
Autorzy prac otrzymają nagrody książkowe oraz wezmą udział w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego.

Wioletta Bartniak

Konkurs „Fizyczne Ścieżki" to cykliczne zmagania uczniowskie organizowane od 2005 roku przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Obecną edycję, patronatem objęli: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. dr hab. Barbara Kudrycka oraz Centrum Nauki Kopernik. Dodatkowo Inicjatywę wsparły m.in. Zjednoczony Instytut Badań Jądrowych Dubnej pod Moskwą , Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: praca naukowa, pokaz zjawiska fizycznego i esej.
Nasz uczeń Wojciech Miś z klasy II B w kategorii „Pokaz zjawiska fizycznego" otrzymał wyróżnienie. Uczestnicy w tej widowiskowej kategorii mają za zadanie przedstawiać wybrane przez siebie zjawisko fizyczne, a następnie udowodnić, że je rozumieją i potrafią wytłumaczyć. Wojtek zbudował w tym celu model poduszkowca z wykorzystaniem silnika elektrycznego z odkurzacza. Model ten jest w stanie unieść bez problemu człowieka o masie nawet ponad 100kg i swobodnie bez tarcia się wraz z nim poruszać. Jedynym mankamentem tego modelu jest zasięg – silnik zasilany jest z instalacji elektrycznej, stąd jego zasięg to długość przewodu. Wojtek już rozmyśla nad poduszkowcem wyposażonym w silnik spalinowy. Gratulujemy inwencji twórczej i zapału.

Opiekun kółka
mgr inż. Jerzy Baranowski

Krzysztof Sobucki z klasy II A zakwalifikował się do centralnych zawodów olimpiady z geografii i geologii. Trzeci etap odbędzie się 29 marca 2014 w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Życzymy powodzenia w walce o indeks!

nauczyciel geografii
Dorota Schmidt

W tym roku szkolnym uczniowie z klas pierwszych naszej szkoły biorą udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie  z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową. Do I etapu zgłosiły się 33 osoby. Olimpiada organizowana jest przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej a jej celem jest podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności dotyczących planowania i zarządzania karierą zawodową oraz podkreślenie roli poradnictwa zawodowego w procesie wyboru zawodu i kierunku kształcenia.
Do II etapu z 3140 uczniów zakwalifikowało się 314 uczniów, wśród nich trzech z naszego liceum:

• Masłowski Sebastian
  • Mostowski Mateusz
  • Orchowski Dawid

Przed nimi zmagania II etapu półfinału ogólnopolskiego, podczas którego do finału może się dostać tylko 16 uczniów.

doradca zawodowy
mgr Robert Okopień