Było to wspaniałe doświadczenie, które na pewno zaowocuje. To opinia uczniów/ wolontariuszy którzy realizowali  projekt „Ocalić od zapomnienia-architektura pruska na Ziemi Sulęcińskiej’. Projekt realizowany w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie.   W trakcie realizacji projektu został wypracowany zarys szkolnej kampanii edukacyjnej na rzecz odkrywania mało znanych kart z historii regionu. Jednym z nich jest przedsięwzięcie  na rzecz ocalenia od zapomnienia domów i budynków gospodarczych, które należą do chronionej architektury Ziemi Lubuskiej. Tym razem zajmowaliśmy  się fotografowaniem  architektury pruskiej „muru pruskiego” czyli budynków architektury szkieletowo – ryglowej (wypełnionej cegłą). Przy okazji wykonaliśmy też wiele zdjęć ginącej już  oryginalnej architektury szkieletowo - szachulcowej (wypełnionej gliną i słomą).

Pracowaliśmy ciężko, poświęciliśmy mnóstwo czasu ale mam nadzieję, że nikogo nie opuszczało poczucie sensu tej pracy – tak mówiła pani Wioletta Bartniak – nauczyciel historii, opiekun projektu. Wykonaliśmy zaskakująco dużą ilość fotografii, zwiedziliśmy mało znane – malownicze zakątki Ziemi Sulęcińskiej, wykonaliśmy wystawę zdjęć i folder okolicznościowy. Zamierzamy rozesłać ten folder do  bibliotek , które zainteresowane są historią naszego regionu.
Projekt dofinansowany ze środków Województwa Lubuskiego  w ramach projektu Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe- Budżet Inicjatyw Obywatelskich. Projekt „Ocalić od zapomnienia” prowadzi Stowarzyszenie Oświatowe PEGAZ w Sulęcinie.

Paulina Lewandowska ucz. klasy II a
wolontariusz w projekcie
„Ocalić od zapomnienia – architektura pruska na Ziemi Sulęcińskiej”

mgr Wioletta Bartniak