Pod taką nazwą dnia 21 października br., w I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Sulęcinie odbyło się spotkanie uczniów z Posłem na Sejm p. Elżbietą Rafalską, przedstawicielem partii Prawa i Sprawiedliwości i p. Zbigniewem Grucą wiceburmistrzem Miasta i Gminy Sulęcin oraz dyrektorem I LO p. Jarosławem Ugrynowiczem. W spotkaniu udział wzięli wyznaczeni uczniowie, którzy realizują wiedzę o społeczeństwie jako przedmiot w zakresie rozszerzonym oraz delegacja uczniów z sulęcińskiego Gimnazjum. Spotkanie miało charakter dyskusyjny.
Uczniowie I LO zadawali pytania, na które Pani Rafalska i Pan Zbigniew Gruca chętnie udzielali odpowiedzi. Młodzież zainteresowana była takimi zagadnieniami, jak: postrzeganie wyborów do Parlamentu Europejskiego przez polityków i wyborców, programów wsparcia na rzecz walki z bezrobociem osób młodych, transformacji prawa prywatnego - idei stworzenia europejskiego kodeksu cywilnego, działań Komisji Europejskiej w kierunku walki z prześladowaniami chrześcijan na świecie.
Po zakończeniu konwersacji z uczniami p. Poseł namawiała młodzież do angażowania się w działalność różnego rodzaju organizacji, fundacji i stowarzyszeń. Uczniowie mieli okazję osobiście porozmawiać z posłem, jak również zaprosić do pamiątkowego zdjęcia.
Spotkanie uczniów z posłem i wiceburmistrzem było żywą lekcją wiedzy o społeczeństwie. Sulęcińscy uczniowie rozbudzili swoje zainteresowanie polityką, chętnie komentowali bieżące wydarzenia polskiej sceny politycznej, a spotkanie  uważają za ciekawe i udane.
Pomysł na taki szkolny projekt edukacyjny zrodził się z propozycji Centrum Edukacji Obywatelskiej i MEN udziału szkół w konkursie o najlepszy spot reklamowy zachęcający społeczeństwo polskie do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Uczniowie pod opieką nauczycieli wos-u p.Wioletty Bartniak i p. Jarosława Ugrynowicza opracowali program szkolnego projektu. Do udziału w projekcie zaproszono polityków różnych opcji politycznych (PIS, PO, SLD, PSL), którzy wyrazili zgodę na udział w lekcjach obywatelskich. Wszyscy politycy otrzymają od uczniów te same pytania. Podsumowaniem szkolnego projektu będzie emisja spotu reklamowego zachęcającego społeczeństwo polskie do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Adrianna Andrzejewska
uczennica kl. II a