I LO im. A. Mickiewicza w Sulęcinie rozpoczyna prace w ramach kolejnego projektu edukacyjnego, którym objęci zostaną uczniowie klas I. spośród 128 szkół z województwa lubuskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego, które zostały zakwalifikowane do II etapu, wybrano 40, a wśród nich znalazła się na 2 miejscu nasza szkoła. Jest to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

„Kompetencje kluczowe drogą do kariery” to szansa dla uczniów naszej szkoły na rozwój ich umiejętności kluczowych, w obszarze nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych, przedsiębiorczości. To także okazja dla nich na dokonywanie świadomych wyborów ścieżki edukacyjnej i przygotowanie do wejścia na rynek pracy.
Spośród wszystkich pierwszoklasistów wytypowano 5 zespołów badawczych, każdy po 9 osób. Wezmą oni udział w zajęciach pozalekcyjnych, realizujących ideę szkolnego ruchu naukowego. Będą to warsztaty nastawione na swobodne rozwijanie zainteresowań z przedmiotów: matematyka, fizyka, biologia, informatyka, przedsiębiorczość i prowadzone będą z wykorzystaniem metody projektu.
Prócz tego zadanie zakłada jednodniowe (innowacyjnych pełni finansowane ze środków unijnych) wyjazdy do innowacyjnych firm działających w sektorach biotechnologii, hi-tech, automatyki przemysłowej etc. Podczas wizyt praktycy przybliżą uczniom zagadnienia związane z konkurencyjnością firm na rynku, nowoczesnymi obszarami badawczymi, postępem technicznym w różnych branżach. Ponadto zadanie ma być okazją na zwiedzanie niedostępnych miejsc na uczelniach, jednostkach naukowo-badawczych, takich jak np. laboratoria. „Podróże” dadzą szansę poznania trendów rozwoju światowej nauki i zobrazują uczniom ścieżki kariery, którymi mogą podążyć.
Uczniowie objęci projektem otrzymają także „Paszporty edukacyjne”. Formuła „Paszportów edukacyjnych” polega na sfinansowaniu kosztu udziału uczniów na przykład w dniach otwartych, targach, konferencjach edukacyjnych. Celem zadania jest wzrost samoświadomości i samosterowności uczniów w procesie edukacji poprzez stworzenie możliwości udziału w interesujących ucznia wydarzeniach o charakterze edukacyjnym, naukowym i popularnonaukowym.
Trzymamy kciuki za naszych pierwszaków i życzymy im wielu wspaniałych wrażeń edukacyjnych. Odkryjcie to, czego inni jeszcze nie znają i bawcie się przy tym doskonale. Wszak nauka jest jedną z najbardziej niesamowitych zabaw i wcale nie musi być trudna.

Zobacz stronę projektu