Pod takim hasłem odbywają się zajęcia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na Wydziale Chemii UAM w Poznaniu. Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Sulęcinie biorąca udział w projekcie POKL „Duet doskonały" mogła się o tym przekonać w trakcie dwóch warsztatów laboratoryjnych które odbyły się 23 kwietnia oraz 7 maja bieżącego roku. Tematem pierwszych zajęć była analiza jakościowa czyli wykrywanie kationów i anionów w roztworach wodnych .Młodzież poradziła sobie z tym zadaniem czego dowodem może być wykrycie soli tzn. doprowadzając do wzoru chemicznego oraz nazwę substancji. Na zakończenie prowadzący zajęcia zademonstrowali bardzo ciekawe doświadczenia np. wykrywanie arszeniku oraz analizę płomieniową.
Drugie zajęcia były według uczniów jeszcze ciekawsze. Obejmowały grupę reakcji chemicznych zwanych reakcjami redox. Były to doświadczenia ze związkami manganu, chromu, jodu oraz srebra Dodatkową zaletą tych zajęć była możliwość skorzystania ze sprzętu laboratoryjnego, którego nie posiadamy w szkolnej pracowni np. ph-metru, łaźni wodnej , elektronicznej wagi laboratoryjnej o dużej dokładności pomiaru. Podobnie jak poprzednim razem, zajęcia zakończyły się pokazami i „ zabawą" z ciekłym azotem.
Zajęcia na UAM – ie pozwoliły wzbogacić wiedzę chemiczną oraz umiejętności praktyczne Uczniowie zapoznali się z uczelnią oraz atmosferą tam panującą. Wrażenia końcowe uczniów klasy I „a" LO w Sulęcinie biorących udział w projekcie były jak najbardziej pozytywne i zachęcające do ponownych takich doświadczeń.

Anna Bednarz

Wspomnienia uczniów:

We wtorek 23 kwietnia pojechaliśmy do Poznania na Wydział Chemii UAM i uczestniczyliśmy tam w zajęciach laboratoryjnych pod tytułem „Poczuj chemię do chemii". Po przyjeździe na miejsce udaliśmy się do budynku, w którym znajduje się Wydział Chemii. Na miejscu czekali na nas Pracownicy Naukowi którzy ciekawie i z pasją poprowadzili nasze zajęcia . Po wejściu do pracowni każdy z nas zajął swoje stanowisko i rozpoczął „zabawę" z roztworami . Oczywiście wcześniej założyliśmy kitle i okulary ochronne . Naszym zadaniem było zidentyfikowanie soli , które znajdowały się w specjalnych zlewkach . Każdy musiał rozpoznać inny związek chemiczny .Po wykonaniu długich doświadczeń, z pomocą wykładowców i Pani Anny Bednarz mogliśmy nazwać określone substancje . Naszym chemicznym poczynaniom przyglądała się Pani Krystyna Koroza , która była również naszym opiekunem. Na zakończenie zajęć każdy z nas dostał mały upominek , który wszystkim sprawił przyjemność .
We wtorek 7 maja ponownie wybraliśmy się do Poznania na Wydział Chemii. Podczas tego spotkania mieliśmy możliwość stworzenia własnego lustra w probówce .Po wykonaniu różnego typu doświadczeń( w tym pirotechnicznych) , Panowie laboranci przedstawili nam ciekły azot – jego działanie i zastosowanie . Uświadomili nam także jak wiele zawdzięczamy odkryciom , których dokonano na przestrzeni lat. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyjazdu ponieważ mogliśmy poszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie chemii, która pozwala na odkrycie tajemnic otaczającego świata. Praca w laboratorium dostarczyła nam ogromnej satysfakcji. Możliwość samodzielnego przeprowadzania różnego rodzaju reakcji, była dla wielu z nas zupełnie czymś nowym. Chociaż przez moment, każdy uczestnik mógł wzbudzić w sobie zmysł chemika. Takiego typu zajęcia są ciekawe, nie tylko ze względu na różnorodność doświadczeń i otrzymanych substancji , jakie zaproponowali nam Pracownicy Naukowi , ale przede wszystkim pokazują jak ważna jest sumienność i dokładność przy wykonywaniu eksperymentów. Jesteśmy pewni, że te wyjazdy długo pozostaną w naszej pamięci , być może staną się dla niektórych z nas drogowskazem przyszłości , a także mobilizacją do nieustannego kształtowania swoich umiejętności , nie tylko w zakresie chemii ale innych dziedzin nauki.

Katarzyna Bernaś
Marlena Masztalerz