Doradca zawodowy

Obowiązuje: od 01.03.2019

PONIEDZIAŁEK WTOREK ŚRODA CZWARTEK PIĄTEK

------

Szkolny Ośrodek Kariery (SzOK)

Okres nauki w liceum jest czasem, w którym młodzież wchodzi w różne role społeczne oraz zdobywa nowe doświadczenia – zarówno w ramach systemu edukacji, jak i w czasie wolnym. Część osób planuje kontynuację nauki, część chce uczyć się dalej, a jednocześnie wejść na rynek pracy. Wielu młodych ludzi nie podejmuje ostatecznych decyzji co do swojej przyszłości, nie ukierunkowuje się w danym momencie, aby odsunąć jak najdalej moment wyboru konkretnego kierunku rozwoju kariery. Bywa, że absolwenci boją się wkroczyć na rynek pracy, ponieważ nie mają dostatecznej wiedzy o sytuacji jaka na nim panuje. Osoby młode nie mają jeszcze sprecyzowanych do końca swoich zainteresowań. Dodatkowo młodzieży towarzyszy niepewność oraz brak orientacji w dostępnych możliwościach rozwoju edukacyjno-zawodowego. Tak więc poznanie sytuacji psychofizycznej młodzieży w okresie dorastania  przy równoczesnym uwzględnieniu oferty edukacyjnej i sytuacji na rynku pracy – to podstawowe zadanie  doradcy zawodowego, który dzięki temu może wspomóc młodego człowieka w procesie planowania kariery edukacyjno-zawodowej.

Współczesny rynek pracy cechuje się ciągłą zmianą.  Pojawiają się nowe zawody, nowe możliwości, ale też zagrożenia. Wynikają one ze zmieniających się trendów i bardzo zmiennego zapotrzebowania rynku na konkretne zawody.  SzOK jest właśnie odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata i daje uczniom realną możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do znalezienia swojego miejsca w świecie pracy.

Podstawową funkcją SzOK jest zatem wspieranie i przygotowanie ucznia do podejmowania samodzielnych, optymalnych decyzji edukacyjno-zawodowych, a w przyszłości swobodnego poruszania się po rynku pracy oraz do aktywności edukacyjno-zawodowej, dostosowanej do wymogów rynku pracy, zwłaszcza środowiska lokalnego i lokalnego rynku pracy. Ponadto Szkolny Ośrodek Kariery ma za zadanie zmieniać postawę bierności uczniów wobec własnej kariery zawodowej na zdolność świadomego jej kształtowania poprzez:

• wzmacnianie myślenia o karierze zawodowej w perspektywie procesu podejmowania decyzji;
  • rozwijanie umiejętności planowania kolejnych etapów nauki, pracy, życia; rozszerzenie perspektywy na to, co jest po ukończeniu szkoły;
  • wskazywanie na szerokie spektrum możliwych dróg i wyborów, poszerzanie opcji wyborów, wskazywanie dróg alternatywnych;
  • wskazywanie na to, że wykształcenie i zawód nie determinują przyszłości zawodowej; kształtowanie proaktywnych postaw wobec zmiany;

Pracą SzOK kieruje Szkolny Doradca Zawodowy, do którego zadań należą w szczególności:

• doradztwo i poradnictwo zawodowe i edukacyjne w formie indywidualnej i grupowej dla uczniów oraz ich rodziców,
  • systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje i pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej,
  • gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji o rynku edukacji i rynku pracy, właściwych dla danego poziomu kształcenia,
  • określenie zgodności predyspozycji uczniów z realizowanym kierunkiem kształcenia,
  • wskazywanie osobom zainteresowanym (młodzieży, rodzicom, nauczycielom) źródeł dodatkowej, rzetelnej informacji na poziomie regionalnym, ogólnokrajowym, europejskim na temat: rynku pracy, trendów rozwojowych w świecie zawodów i zatrudnienia, wykorzystania posiadanych uzdolnień i talentów w różnych obszarach świata pracy, programów edukacyjnych Unii Europejskiej,
  • prowadzenie grupowych zajęć aktywizujących, wspierających uczniów w świadomym planowaniu kariery i podjęciu roli zawodowej poprzez przygotowanie ich do aktywnego poszukiwania pracy, prezentowania się na rynku pracy oraz wyposażenie ich w wiedzę na temat reguł i trendów rządzących rynkiem pracy,
  • koordynowanie działalności informacyjno-doradczej szkoły,
  • wspieranie rodziców i nauczycieli w działaniach doradczych poprzez organizowanie spotkań szkoleniowo-informacyjnych, udostępnianie im informacji i materiałów do pracy z uczniami itp.